SağlıkYaşam

Cep Telefonlarının Günlük Hayattaki Zararları

Hiç cep telefonuna bakarak yürüdünüz mü? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Birçok kişi telefona daldığında ya başka birilerine çarparlar yada önüne çıkan nesnelere. Bazı zamanlar da bize sorun olabilir. Peki cep telefonunun bize zararları neler?

Cep telefonunun zararları büyük olasılıkla nerede ortaya çıkıyor?

ABD’deki 100 hastaneden elde edilen verileri kullanarak, araştırmacılar son 20 yılda 2.500’den fazla kişiyi etkileyen cep telefonu kullanımı ile ilgili baş ve boyun yaralanmalarını incelediler. Bu yaralanmaların analizi şunları gösterdi:

  • Bu yaralanmaların yaklaşık% 40’ı evde meydana geldi.
  • “ Yaralanmalar” (cep telefonu çarpması veya patlayan bir bataryadan kaynaklanan yaralanma gibi) vakaların% 47’sini oluştururken, kullanıma bağlı yaralanmalar% 53’tür. Ancak, bu yaşa göre değişmektedir. Doğrudan yaralanma 13 yaşından küçükler arasında çok daha yaygındı. Doğrudan kullanımla ilişkili yaralanmalar (manifatura yaparken dikkat dağılması gibi) yaşlı bireylerde daha yaygındı.
  • Yaralanmaların yaklaşık% 10’u bir kişi araba kullanırken ve cep telefonu kullanırken meydana geldi, yaklaşık% 7’si yürürken meydana geldi ve sadece% 1’i kullanıcı mesajlaşırken bildirildi.
  • Yaralananların% 94’ü tedavi gerektirmedi veya acil serviste tedavi gördü ve serbest bırakıldı. Kesikler ve çürükler bu vakaların yarısından fazlasını oluştururken, travmatik beyin hasarı dahil% 18 daha ciddi idi.
  • Bu yaralanmaların oranı, Apple IPhone’un tanıtıldığı 2007’den bu yana önemli ölçüde arttı.

Bu hastanelerin deneyimi bir bütün olarak ulusun temsilcisiyse, son yirmi yılda cep telefonu kullanımı ile ilgili baş ve boyun yaralanmaları yaşayan tahmini 76.000 kişiye karşılık geliyor. Bu sayı büyük olsa da, her yıl 100.000 cep telefonu kullanıcısı başına ikiden az yaralanma.

Hiçbir çalışma mükemmel değildir

Bu çalışma, cep telefonu kullanımı ile baş ve boyun yaralanmaları arasındaki ilişkiye dair ayrıntılar sunan ilk çalışma olabilir. Ancak, bazı önemli sınırlamaları vardı. Çalışmanın baş ve boyun yaralanmalarına odaklandığını unutmayın. Birden fazla yaralanması veya daha ciddi yaralanmaları (kalp krizi veya ayak bileği kırığı gibi) olanlar bu sayıya dahil edilmemiş olabilir. Doktor muayenehanesinde veya acil bakım merkezlerinde bakım arayan kişiler de bu çalışmadan hariç tutulacaktır.

Ek olarak, bir yaralanmanın koşulları hakkında bilgi eksik olabilir. Utanç veya yasal sorumlulukla ilgili endişeler, bazılarının yaralanmaları meydana geldiğinde cep telefonu kullanımı ile ilgili bilgileri ifşa etmekten vazgeçmiş olabilir. Son olarak, acil servis ziyaretinden sonra ne olduğu hakkında bilgi bildirilmedi, bu nedenle bu çalışma bu yaralanmaların uzun vadeli etkisi veya maliyeti hakkında bir fikir vermiyor.

cep telefonunun beyne zararları

Son olarak

Cep telefonları inanılmaz. Anında bilgi, iletişim ve dokümantasyon kaynağıdırlar. Sağlık uygulamaları sağlıklı davranışları teşvik edebilir ve izleyebilir. GPS izleme, ebeveynlerin çocuklarını güvende tutmasına yardımcı olabilir. Acil bir durumda yardım istemek hayat kurtarıcı olabilir.

Yine de cep telefonu kullanımının olumsuz yanları vardır: otomobil kazalarına yol açan dikkat dağıtıcı sürüş en açık örnek olabilir, ancak bu yeni araştırmanın gösterdiği gibi, diğer yaralanmalar da cep telefonu kullanımına bağlı olabilir. Ayrıca, cep telefonu kullanımı ve sırt ve boyun ağrısı arasındaki olası bağlantıların yanı sıra artan kanser riski (tartışma konusu ve aktif araştırma alanı) ile ilgili endişeler de vardır .

Belki de cep telefonlarının sorumlu bir şekilde nasıl kullanılacağı hakkında uyarı etiketleri olmalıdır. Tabii ki, bu muhtemelen sağduyu gibi görünecektir: telefonu sürerken, yürürken, koşarken veya yaralanmaları önlemek için dikkatinizi gerektiren herhangi bir şey yaparken telefonu uzaklaştırın.

Benim tahminim, belirli durumlarda cep telefonu kullanımını yasaklayan mevzuatın kısa olması veya günlük hayatımızda kendi kendine giden arabalar, cep telefonu kullanımına bağlı yaralanmalar artmaya devam edeceğidir. Bu nedenle, bu yayını yürürken veya hareket halindeyken cep telefonunuzda okuyorsanız, lütfen telefonunuzu uzağa koyun ve nereye gittiğinize dikkat edin!

İlginizi çekebilir: Hamilelik Sırasında Egzersiz Ne Kadar Güvenli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı