Anne&BebekKadıncaYaşam

Hamilelik Sırasında Egzersiz Ne Kadar Güvenli?

Evde hamilelik testinde iki çizgi, ultrasonda titrek bir kalp atışı ve aniden dünyanız değişti: hamilesiniz! Bu yeni yol sizi nereye götürürse götürsün, içinizdeki büyüyen bebeği korumak için yoğun bir güç keşfederken günlük kararlarınızı yeni bir şekilde incelemeye başlayabilirsiniz.

Hamilelik sırasında egzersiz ne kadar güvenli?

Hamilelik sırasında egzersiz sadece güvenli değil, aynı zamanda teşvik edilir. Hamilelik için öncelikli bir prensip şudur: anneye neyin iyi olduğunu bebek için ne iyi olduğu konusunda bilgilendirmek. Kadın Doğum uzmanı hamilelik sırasında egzersizi azaltabilir

  • Kilo almak
  • Özellikle aşırı kilolu veya obez kadınlarda gestasyonel diyabet riski
  • Sezaryen doğum riski.

Ayrıca, hamile kadınların kaçınılmaz ağrıları önlemesine veya yönetmesine yardımcı olur. Hamilelik sırasında düzenli fiziksel aktivite, psikolojik iyilik haline yardımcı olabilir ve hatta doğum sonrası dönemde depresyon ve kaygıyı bile azaltabilir . Ek olarak, hamilelik sırasında egzersiz yapan kadınlar doğumdan sonra daha hızlı iyileşebilir.

Ne kadar aktif olmalısın?

En iyi planların yanı sıra, hamileliğiniz boyunca haftada üç ile yedi gün boyunca 20 ila 30 dakika boyunca ılımlı aktivite yapmanızı önerir. Hipoglisemiyi (düşük kan şekeri) önlemek için bir seansta 45 dakikadan fazla egzersiz yapmaktan kaçınmak en güvenlidir.

Etkinlik düzeyinizi yükseltmek için en iyi zaman hamile kalmadan önce. Genellikle, hamileliğinizden önce uyguladığınız yorucu aktivite düzeyinde güvenli bir şekilde egzersiz yapmaya devam edebilirsiniz. Bu nedenle, ılımlı aktiviteden hoşlanıyorsanız, hamileliğiniz sırasında rampa yapmak yerine buna sadık kalın. Güçlü bir aktiviteden hoşlanıyorsanız, emin olmak için obstetrik danışmanıza danışmak en güvenli yöntem olsa da buna devam edebilirsiniz.

Tabii ki, birçok kadın yerleşik bir egzersiz rutini olmadan hamile kalır. Bu sizin için doğruysa, yavaşça başlayın ve yavaş yavaş yükseltin. Örneğin, haftada birkaç kez yürümeyi deneyin, sonra yürüdüğünüz süreye ekleyin. Son olarak, daha hızlı yürüyerek yoğunluğu artırabilirsiniz.

Ne tür egzersizler yapabilirsiniz?

En iyi egzersizler yapmaktan gerçekten hoşlandığınız aktivitelerdir. Hamile kadınlar genellikle tempolu yürüyüş, yüzme, sabit bisiklet, düşük etkili aerobik, yoga veya Pilates yapabilir ve koşabilirler. Bu aktivitelerin çoğu büyüyen karnınız için değiştirilebilir.

Kaçınılması gereken bazı aktiviteler vardır, bunlardan bazıları:

  • Basketbol veya futbol gibi yaralanmalara neden olabilecek temas sporları
  • Riskli veya düşme olasılığı olan sporlar, örneğin kayak, sörf veya jimnastik
  • Tüplü dalış
  • Sıcak yoga veya sıcak Pilates, çünkü vücut sıcaklığındaki artışlar bir fetüse zarar verebilir.

Hamile bir kadın

Yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa ne olur?

Ya hamileliğiniz kolay değilse? Yüksek riskli gebelikler çeşitli şekillerde gelir. Genellikle, kadınlar karmaşık tıbbi durumlara (epilepsi veya lupus gibi) sahip olduğunda, hamileliği etkileyebilecek bir durum geliştirdiğinde (kısa bir serviks veya plasenta previa gibi) veya fetüsün karmaşık bir durumu (kalp gibi) olduğunda ortaya çıkarlar.

Genellikle, doktorlar yetersiz büyüme veya erken doğum gibi zayıf sonuçlarla bağlantılı olmadığından, yürüme veya germe gibi hafif aktiviteleri önerir. Güçlü aktivitelerin caydırıldığı yüksek riskli bir durumunuz olsa bile, siz ve doktorunuz hafif ve güvenli aktiviteler için kişiselleştirilmiş bir plan hazırlayabilirsiniz.

Geçmişte bazı yüksek riskli durumlar için yatak istirahati önerilmiş olsa da, sonuçları iyileştirdiği görülmemiştir. Ve ne yazık ki, yatak istirahati sizi kan pıhtıları, kemik yoğunluğu kaybı ve dekompanse kaslar için daha yüksek bir riske sokabilir, bu da hamileliğinizi daha da zorlaştırabilir. Egzersizin ruh halini artıran faydaları, yüksek riskli gebeliklerde daha da kritik olabilir.

Son olarak

İster egzersiz yapmakta yeni olun ister yaşam boyu bir sporcu olun, fiziksel aktivite genellikle hamilelikte güvenli ve iyi tolere edilir. Nadir istisnalar dışında, hafif ile orta derecede egzersiz fiziksel ve psikolojik faydalar sağlar. Yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa, doğum uzmanınız sizin ve bebeğiniz için güvenli olacak aktiviteleri seçmenize yardımcı olabilir. Hamilelik, ebeveynlik yolculuğu boyunca ilk adımdır. Düzenli fiziksel aktivitenin, aileniz için sağlığa iyi bir bağlılığın bir parçası olmasına izin verin.

İlginizi çekebilir: Diş Macunları Sanıldığı Kadar Masum Olmayabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı