SağlıkYaşam

Soğuk Algınlığı Ve Gripten Korunma Yolları

Soğuk algınlığı sosyal hayatımızı olumsuz etkiler. Her yıl ortalama bir yetişkin 2-4 kez, çocuklar 6-8 soğuk kez algınlığı yaşar. Soğuk algınlığı genellikle 7-10 gün sürer, bu da işten kalmanıza sebep olur. Grip daha az yaygındır, ancak soğuk algınlığından daha ciddidir.

Soğuk algınlığı veya grip için tedavisi olmadığından, çalışma ve sosyal yaşamdaki aksaklıkları en aza indirmek için önlem almak her zaman daha iyidir. Bu virüslere maruz kalma şansınızı azaltmak için yapabileceğiniz birçok şey var. Maruz kalırsanız, enfekte olma ve hastalanma olasılığınızı yine de azaltabilirsiniz.

Kış aylarında hava değişiklikleri nedeniyle daha fazla insan soğuk algınlığı veya grip yakalar ve bu hastalıklara neden olan virüslerin kolayca yayılabileceği iç mekanlarda daha fazla zaman geçirir.

Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde hijyen konusunda özellikle dikkatli olmalısınız, çünkü biri bu hastalığa yakalandığında, bulaştırabilir ve virüsü yaymaya başlayabilir.

soğuk algınlığı ve grip yaşayan bir çift

Soğuk algınlığı ve gribi yenmek için bağışıklık sistemine dikkat edilmeli

Dengeli bir yemek, vücudunuza bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olmak için gereken besinleri ve vitaminleri sağlar. Koyu yeşil, kırmızı ve sarı meyve ve sebzeler gibi fitokimyasallar içeren yiyecekler yiyin. Renkli bir yemek, diyetinizin bağışıklık sisteminizin ihtiyaç duyduğu tüm mikro besinleri içermesini sağlamak için iyi bir yoldur.

Somon, kefir, ton balığı, keten tohumu ve ceviz gibi sağlıklı vitaminler içeren gıdalar, portakal ve domates gibi C vitamini açısından zengin gıdalar gibi bağışıklık sistemi için de mükemmeldir. Günlük bir kase yoğurt yemek, soğuk algınlığı olasılığını% 25 azaltabilir.

Bağışıklık sistemini artırabilecek diğer tavsiyeler

  • Her gün sağlıklı bir kahvaltı yapın;
  • Şekerli yiyecekleri ölçülü olarak yiyin;
  • Alkol tüketimini sınırlayın;
  • Bol meyve ve sebze yiyin.

Dinlenme

Bol miktarda uyku almak bağışıklık sisteminizin işleyişini artırmaya yardımcı olur. Bir gece en az 7-8 saat uyumayı hedeflemelisiniz. Bir gecede 7 saatten az uyuyan insanların, soğuk algınlığına yakalanma olasılığı, gece 8 saatten fazla olanlara göre yaklaşık 3 kat daha fazladır. Sadece dinlenmek ve rahatlamak da önemlidir.

Stresi azaltmak

Stres altında olan insanın bağışıklık sistemi zayıflatmaya eğilimlidir, bu nedenle hastalanma ve daha şiddetli semptomlar yaşama olasılığı daha yüksektir.

Daha sosyal olan insanların hastalanma olasılığı daha düşüktür. Araştırmacılar bunun daha fazla sosyal bağlantısı ve desteği olan insanların kendilerini stres altında hissettiklerinden daha az stresli hissettiklerine inanıyor.

Sigarayı bırakın

Sigara içenler, sigara içmeyenlere göre solunum yolu hastalıklarına daha yatkındır ve daha şiddetli ve sık soğuk algınlığı yaşarlar. Bunun nedeni, sigara dumanının burun pasajlarını kurutması ve normalde virüsleri burun pasajlarından süzme görevi gören mukoza zarlarını hizalayan tüyleri felç etmesidir. Sigara içmeyenler sigara dumanından uzak durmaları tavsiye edilir.

Düzenli egzersiz yapın

Düzenli egzersiz, formunuzu korumanıza yardımcı olur ve bağışıklık sisteminize daha etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan bir destek sağlar. Egzersiz, vücudunuzdaki virüs öldürücü hücrelerin sayısını artırabilir. Tüm enfeksiyonları önleyemeyebilir, ancak iyileşmeyi hızlandırabilir ve semptomların yoğunluğunu azaltabilir. Egzersiz, sağlıklı kalmanın önemli bir parçası olan sıkıntıya da yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: İlişkilerde Güvensizlik ve Kıskançlıkla Başa Çıkma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Kapalı
Kapalı